Jak czytać ze zrozumieniem artykuły naukowe w praktyce klinicznej

Opiekun: dr hab. n. o zdr. Magdalena Rosińska

Medycyna oparta na faktach, czyli dowodach naukowych to obecnie standard wymagany od lekarzy i innych pracowników medycznych. Oznacza świadomy proces krytycznej oceny dostępnych wyników badań naukowych w celu wykorzystania najlepszej dostępnej wiedzy przy podejmowaniu decyzji klinicznych dotyczących indywidualnych pacjentów. Tymczasem liczba publikowanych artykułów jest olbrzymia – szacuje się, że w PubMedzie przybywają 2-3 artykuły na minutę. W związku z tym nie może dziwić, że autorzy różnych artykułów, dochodzą na podstawie swoich badań do całkiem sprzecznych wniosków, a od czytelnika wymaga się umiejętności oceny wiarygodności badań i użyteczności ich wyników w praktyce. Sprowadza się to do znajomości podstawowych zasad i pojęć z zakresu planowania badań, epidemiologii i statystyki, dzięki czemu można zrozumieć poprawność i ograniczenia stosowanej metodyki. Oprócz tego, klinicysta musi odpowiedzieć sobie na pytanie o znaczenie kliniczne – wiele istotnych statystycznie zmian jest na tyle niewielkich, że pozostają mimo wszystko bez znaczenia.


Celem kursu jest przygotowanie lekarzy i innych pracowników medycznych do krytycznej oceny literatury medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem badań dotyczących skuteczności leczenia. Zrozumienie częstych błędów systematycznych w badaniach oraz wiedza, jak interpretować podstawowe terminy statystyczne.

Zakres kursu obejmuje następujące tematy:

Program

Opis

Dla kogo

Kurs rekomendowany lekarzom specjalistom oraz pracownikom naukowym lub innym pracownikom wykonującym zawody medyczne

Kurs

stacjonarny

1 kwietnia 2023

Centrum Edukacyjno-Konferencyjne


ul. W.K. Roentgena 5, Warszawa

Punkty edukacyjne

Certyfikat uczestnictwa

Skrypt edukacyjny

Kup teraz
 • Kluczowe elementy artykułu naukowego
 • Podstawowe pojęcia statystyczne
 • Interpretacja istotności statystycznej i przedziałów ufności
 • Miary siły związku
 • Wyniki „negatywne” a moc badania
 • Istotność statystyczna a znaczenie kliniczne
 • Poprawność metodologiczna, możliwość uogólnienia
 • Błędy systematyczne (stronniczość)
 • Błędy zaklasyfikowania
 • Czynniki zakłócające
 • Reprezentatywność i precyzja
 • Randomizowane badania kliniczne a badania obserwacyjne
 • Artykuły dotyczące metod leczenia

Szczegółowy harmonogram kursu dostępny już wkrótce!

PLN 1 299

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na podany adres e-mail od spółki Oncotransfer Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-781) ul. Roentgena 5, informacji marketingowych o kursach oferowanych przez Oncotransfer, także innych niż obecnie zamawiany, a także innych informacji handlowych (w tym dotyczących ofert promocyjnych oraz nowych produktów i usług oferowanych przez Oncotransfer). W razie wyrażenia zgody Pani/a dane osobowe zostaną przekazane do spółki Oncotransfer Sp. z o.o. Ma Pan/Pani prawo do wycofania zgody, dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia danych. Ma Pan/Pani również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Kliknij i dowiedz się więcej o ochronie danych osobowych.

Warszawska Szkoła Epidemiologii i Prewencji Nowotworów – Zdobywaj nowe kwalifikacje

z najlepszymi

Roentgena 5

02-781 Warszawa

Home
Kurs
Kup teraz

Szkoła

Skontaktuj się z nami

+48 507 837 985

szkola@oncotransfer.pl

Polityka Prywatności
Regulamin

Warszawska Szkoła Epidemiologii i Prewencji Nowotworów

© 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone